fbpx

ШКОЛА БЕЗ ЦЬКУВАНЬ

Булінг як сексуальні домагання

Булінг як сексуальні домагання

У цьому матеріалі ми поговоримо про цькування і сексуальні домагання. Точніше, про одну з найпопулярнішу форм сексульних домагань – буллінг.

З п’ятого класу за мною почав бігати син мажорів – ми опинились у зведеному класі,і до тих пір не були знайомі. Починалося все з жартів, потім перейшло на цукерки і жувачки, які я, ясна річ, не приймала. Син мажорів мені не подобався. Із невинних жартів все переросло у образи, насмішки з друзями, врешті дійшло до того, що під час перерви (вже у 7-му класі) він за допомогою друга (і мого також) затис мене поміж партами, щоб обмацати. Все виглядало, наче жарт, але мені було страшно. Неприємно. До того ж, все відбувалося на очах однокласників. Усі звикли до такого стану речей, тому навіть не думали вступитись.. У той день він ледь не зламав мені руку, тому про цю ситуацію дізнались його батьки – я ходила до швидкої. Слід зазначити, що мої батьки все знали, час від часу я жалілася на однокласника, але вони ігнорували. А мати взагалі зі сміхом розповідала про “кавалера” у гостях перед дорослими.
На наступний робочий день (після травми) прийшов батько мажора, і мав зі мною розмову. Пояснював, що я подобаюсь його сину, і посміхався. З моєї сторони не було жодного дорослого, що мене підтримував би. Ходити до школи було каторгою.
Після того випадку йому таки вдалося зажати мене в кутку.. Не пам’ятаю, що було після.. Можливо, канікули.. А потім він переключився на іншу однокласницю.

Від буллінгу потерпають не лише дівчата. Іноді хлопців переслідують дівчата, хлопців переслідують хлопці, а дівчата переслідують дівчат.

З набуттям популярності смартфонів та інтернету сескуальний буллінг став дуже поширеним явищем, бо почав проявлятися не лише в школі, але й в мережі.

Отже, буллінг можна буквально перекласти як “цькування” чи “залякування”, від англійського слова bully (залякувати, цькувати, задирати). Цькування в школі може бути дуже розповсюдженим явищем, і якщо тебе саму чи самого не цькують, то напевно ти знаєш когось, хто потерпає від такої поведінки.

Чому взагалі починають цькувати? Тут є дві мети: по-перше, “зламати” людину, підкорити її. По-друге, отримати визнання оточуючих, заробити образ “крутелика”.

Сексуальний буллінг – це те саме цькування, але на специфічну, сексуальну тему. Все, що завдає тобі прикрощів, змушує почуватися ніяково чи не в своїй тарілці, може виявитися сексуальним цькувнням.

Цькування включає в себе:

Жарти і коментарі на секс-теми, жести з сексуальним підтекстом. Так-так, навіть жести: жести, які імітують статевий акт чи зображають якусь частину тіла, є цькуванням.
Наприклад, коли я була мала, то у нас в класі була дуже вродлива дівчина, яка мала необережність чи то переспати з однокласником, чи то роздягнутися при ньому. Коротше, якимось чином однокласник побачив, що у неї груди неоднакового розміру. Якби ж він був хоч трохи розумніший, то знав би, що неоднаковість грудей – це нормально, бо не буває людей з однаковими лівими і правими частинами тіла. Мало того, повністю симетричні люди були б відштовхуючими, бо саме наша неоднаковість дає нам красу. Але той хлопець був неуком, а отже розповів про цю особливість тіла дівчини всім однокласникам. І вони почали переслідувати дівчину, показуючи будь-коли, на уроках і на перерві, руками розмір її неоднакових грудей.

Це можуть бути коментарі щодо твоєї зовнішності чи частин тіла.

Коментарі також можуть стосуватися і одягу. З одного боку, це здається геть безневинним. Але насправді цькування може впливати на усе життя.

Одного разу я прийшла до школи у маминих черевиках на підборах – не на шпильці, на звичайних, не дуже високих підборах, – і у колготках. Звичайних капронових колготках, просто зі смужками з боків. Прийшла весна, мама ще не отримала зарплатню, щоб купити мені нові черевики, а в моїх старих тріснула підошва, тож у мене просто не лишалося вибору. У школі мене перестріла завуч, яка покликала класну керівничку (їй було за 70 років, вона все життя працювала у школі і за совєтів була парторгом), до них підключилася вчителька фізики. Утрьох вони оточили мене посеред коридору, повного учнів, і публічно розповідали, що у такому вигляді «твоє місце не у школі, а на панелі» та робили інші брудні натяки на якісь нібито відомі їм факти мого інтимного життя (це випливало з того, що у школі я завжди більше дружила з хлопцями, просто дружила, але у це вони не вірили і зображували це так, нібито я мало не сплю з ними усіма разом і по черзі). Мені було 14 років, я була цнотливою, і своєю несправедливістю ось ця розправа ніби щось перевернула у мені. Історія отримала продовження, був скандал – дякувати Богу, моя мама завжди мене захищала, тому історія дійшла до районного і міських управлінь освіти… але це все вже не мало значення. Я почувала себе морально зґвалтованою, адже звинувачення і натяки на мою нібито «легку поведінку» були кричуще несправедливими. І від злості, від підліткового духу протиріччя мені захотілося, щоб ці звинувачення стали правдою хоча б частково – адже коли тебе звинувачують небезпідставно, це не так болить, від цього не хочеться дертися на стінку та захлинатися від безсилої ненависті.
На той момент я зустрічалася з хлопцем. Йому було 17, він також був цнотливим. Тему про секс він завів зі мною лише раз, несміливо і без наполягань, у ключі «коли ти сама цього захочеш». І я сказала йому, що готова, у той самий день, коли повернулася зі школи і скинула злощасні мамині черевики. А втратила цноту через тиждень. Просто зі злості, з принципу, з бажання стати хоча б трохи «брудною» після того як мене публічно виваляли у бруді.
Чи шкодую я про це? Так, шкодую. Ні того разу, ні наступного, ні безліч разів після цього я не відчувала нічого з того, про що писали книжки і показували у кіно. Я була надто малою, незрілою для сексу, і ніякого задоволення, крім зловтіхи і усвідомлення власної «дорослості», він мені не приносив. А коли я зустріла дійсно «свою» людину – того, хто згодом став моїм чоловіком – я ревіла ночами у подушку від того, що він не був моїм першим (бо я була в нього першою) і від неможливості змінити цей факт.

 

Коментарі щодо твоєї сексуальної поведінки чи вподобань. Сюди можна віднести звинувачення у надто розпусній поведінці або тому, що ти досі незайманий чи незаймана. На жаль, часто підлітки починають статеве життя саме під тиском оточуючих, які цькують їх.

Я знала одного хлопчика, який у свої 15 тусувався у компанії 17 та 18ти річних хлопців. Хлопці були дуже сексуально активні і страшенно пишалися своїми здобутками, рахували дівчат, вели спеціальні блокноти і фотоальбоми. Той же малий хлопець не мав що казати. І старші хлопці буквально вимусили малого втратити незайманість, знайшовши йому дівчину, котра згодилась допомогти. Але хлопець ще не був ні фізично, ні морально готовий до статевого акту. По суті, він був дитиною ще! Однак піддався на цькування хлопців щодо своєї недосвідченості.

 

Поширення пліток про когось на сексуальну тематику. Тут, здається, все зрозуміло. Коли починаються пересуди на тему, хто з ким спить і хто кому дав чи не дав – це буллінг. Взагалі, чесно кажучи, пліткування – це дуже ница річ, навіть якщо вона не пов’язана із сексом. А коли з сексом – так і поготів.

Але людям цікаво чинити пересуди. Це стає тим, що об’єднує їх поміж собою і наче вивищує над кимось. Той, хто розпускає чутки, видається “обраним”, бо володіє якоюсь таємницею, тобто посвячений у особливі знання.

Є стереотип, що пліткують в основному дівчата чи жінки. Але це не так. Пліткують усі. Бажання людей належати до когорти “утаємничених” у чиєсь приватне життя не залежить від статі.

 

Цькуванням також є відправлення у приватних повідомленнях картинок чи відео сексуального характеру. Є речі, які ми часом не хочемо бачити. Одна справа, коли ми просимо: пришли мені фото свого члена. Інша справа, коли нам це кидають просто так.
Сюди ж відноситься також прохання вислати свої оголені фото у відповідь. Про такий різновид домагань як “секстинг” ми говорили раніше.

 

Задирання, стягування, зісмикування одягу з метою оголення частин тіла. Це, здається, так весело – стягнути з хлопця штани при всіх. Що вже й казати: всі ми робили це в морі чи в басейні. Ну… практично всі. Я так точно робила.

Але така поведінка є недопустимою. На жаль, ще зовсім недавно такий різновид цькування використовували навіть вихователі в дитскадках. Не повіриш, але – з “виховною” метою! Наприклад, могли роздягнути дитину до трусів і поставити на стілець перед усією групою. Уявляєш, який жах?!

 

Знущання щодо сексуальної орієнтації.  Є чоловіки, яким подобаються чоловіки. Є жінки, яким подобаються жінки. Є люди, які люблять і жінок і чоловіків. Є жінки, які люблять чоловіків, і чоловіки, які люблять жінок. Чомусь з усього розмаїття людських вподобань щодо романтичних та сексуальних партнерів, лише останній варіант приймається людьми. Сексуальний, еротичний, чуттєвий, емоційний потяг людини однієї статі (чоловічої або жіночої) щодо людини тієї самої або протилежної статі називаються сексуальною орієнтацією.

Людям, які мають сексуальну орієнтацію, відмінну від гетеросексуальної (гетеросексуальна –  коли тобі подобаються люди протилежної статі, хлопчикам дівчатка, а дівчаткам – хлопчики), дуже непросто, особливо у підлітковому віці. По-перше, їм приходить усвідомлення того, що вони “не такі”. Адже у нашому світі прийнято, що людині має подобатися хтось протилежної статі, наприклад, якщо ти хлопчик, то тобі має подобатися дівчинка. І коли підліток розуміє, що йому чи їй подобається хтось його чи її статі, це страшно. По-друге, це таємниця, яку майже нікому неможливо розказати, бо люди часто нетерпимі до представників не загальноприйнятої сексуальної орієнтації. По-третє, якщо підлітку подобається людина його ж статі, то він чи вона стикається із жахом зізнання і відкриття тому, у кого закохана.

Коротше, це все дуже-дуже непросто. Коли оточення дізнається про “незвичну” орієнтацію свого однолітка, зазвичай починається жорстоке цькування, яке доходить до побиття, а часом, на жаль, навіть до вбивства чи самогубства. Тяжкість ситуації в тому, що діти навіть не мають до кого піти зі своєю проблемою: батьки здебільшого не готові почути, що у них не буде онуків. Ха, наче наше життя має бути присвячено приведенню онуків батькам…

Якщо ти зазнаєш хоч якийсь вид сексуального переслідування – будь ласка, поговори з дорослим, якому довіряєш, на цю тему. Дорослий може запропонувати спосіб, як протидіяти таким переслідуванням.

Авторка: Настя Мельниченко
Матеріали з книжки #ЯНеБоюсьСказати