fbpx

ШКОЛА БЕЗ ЦЬКУВАНЬ

Наші любі діти і їхні токсичні друзі

Наші любі діти і їхні токсичні друзі

Авторка: Тетяна Гордієнко. Фото: Pexel

Ми часто вважаємо, що сварки й непорозуміння між дітьми – то їхня “дитяча” справа, мовляв, діти сваряться, а за 5 хвилин знову дружать, тому  і втручатися дорослим немає чого. Але токсична дружба – це такий вид взаємин, про який батькам слід знати більше, тому що втручатися деколи все ж необхідно. 

У англійській мові для токсичних друзів навіть вигадали спеціальний термін – ”‘frenemies”, який складається зі слів friends+enemies (друзі+вороги). 


Що таке “токсична дружба”

Токсичними є взаємини, які формують у дитини негативні думки про себе або про інших. Токсичні друзі часто маніпулюють, ізолюють, ображають тощо. Звісно, друзі – дуже важлива частина життя ваших дітей, але якщо взаємини з ними дають відчуття підтримки та прийняття. З такими друзями шлях до дорослого життя стає радісною та безпечною мандрівкою. Така дружба допомагає дітям розвинути важливі соціаьні та емоційні навички, наприклад, як бути чутливим до почуттів і думок інших людей.

12 ознак токсичної дружби:

1.     Ваша дитина думає тільки про те, як догодити своєму другові. Це може бути ознакою порушення балансу у взаєминах, скоріш за все друг просто використовує вашу дитину. 

2.     Якщо друг вашої дитини ставиться до своїх батьків чи до інших людей з презирством, зверніть на це увагу. Це ознака того, що вони не визнають авторитетів. 

3.     Друг не визнає правил, які встановлені для вашої дитини. Наприклад, ви не дозволяєте теревенити по телефону чи затримуватися у гостях після 21.00, а друг все телефонує й пише повідомлення, кажучи, що правила – це маячня для малих дітей. 

4.     Друг дражнить чи принижує вашу дитину. Він постійно порушує кордони вашої дитини.

5.     Друг намагається змусити вашу дитину бути нечемною чи неслухняною в школі. 

6.     Друг наполягає на постійних секретах між ним і вашою дитиною.

7.     Друг часто влаштовує гнівні сцени.

8. Ваша дитина після спілкування з другом починає погано поводитись, вживати лайливі слова, проявляти агресію, хоча вдома у вас так ніхто не робить. 

9. Друг дитини – великий любитель драми: все у нього складне, бурхливе: забирайся – не дружу, потім “повернись, я все пробачу!” і “якщо дружитимеш з Катею/Андрієм – не прощу, ти мені більше не друг!”

10. Токсичним друзям цікаво і важливо тільки те, що стосується їх самих. Будь-що трапляється з кимось іншим – для них це ніщо. Вони говорять лише про себе.

11. Токсичний друг завжди змагається, навіть тоді, коли ніхто й не думає вступати з ним у змагання: що подарували батьки, скільки медалей виборов, як закінчив семестр. Часто вони таємно чи явно починають копіювати вашу дитину.

12. Він не може терпіти, коли у друга є щось, у що він не залучений. Він хоче собі увесь час, усю увагу вашої дитини.

Як оминати токсичних друзів

Аби допомогти дитині розпізнавати токсичних друзів, потрібно, по-перше, пояснити їй, якими повинні бути друзі хороші. Це люди, які піклуються про друзів, які залучають їх до своїх справ та компаній інших друзів, які ставляться до друзів з повагою. Таке визначення допоможе вашій дитині зорієнтуватися у пошуку “хороших” дружніх стосунків.

Якщо ви знаєте дітей, які, на вашу думку, можуть бути добрими друзями вашій дитині, спробуйте створити ситуацію для їхньої ближчої взаємодії. Наприклад, ви можете запропонувати вашій дитині спробувати таке само хобі або спорт.

Заохочуйте вашу дитину контактувати й дружити з багатьма різними друзями у різних контекстах: в школі, у дворі, на секції. Якщо з котримсь із друзів стосунки не складуться, то вашій дитині все одно буде з ким дружити.

Коли вам випаде нагода познайомитись з другом вашої дитини, просто поспостерігайте, як вони взаємодіють. Не закривайте очі на проблемні моменти. Для того, аби побачити їхні стосунки в дії, не забороняйте дитині запрошувати друзів до вас на гостину.

Завжди використовуйте нагоду поговорити про друзів: уважно слухайте дитину і ставте відкриті запитання. Якщо ви будете позитивними і відкритими, дитина без вагань розповість вам про проблеми у стосунках. Якщо ж ви ігноруватимете “дитячі справи”, чи різко критикуватимете саму дитину чи її друга, то у разі проблем ваша дитина вам не захоче довіритись.

Частиною ваших розмов з дитиною можуть стати і історії про вашу з кимось дружбу. Такі історії будуть ілюстраціями або прикладом до різних ситуацій, які можуть так само виникнути у житті вашої дитини. Ваша відвертість також дасть дитині відчуття, що вам важливі і зрозумілі її проблеми. Крім того, ви самі можете бути рольовою моделлю у тому, як підтримувати здорові дружні стосунки з вашими власними друзями, партнерами, колегами. Ваша дитина зможе брати з вас приклад у тому, як ви виявляєте повагу та емпатію, як вмієте вирішувати конфлікти.

Якщо ваша дитина почувається впевненою у собі та приймає себе, то існує менший ризик того, що вона дозволить комусь погано з собою обходитись, в тому числі й токсичним друзям. Ви можете допомогти дитині розвинути упевненість у собі, заохочуючи вивчати і цінувати її власні сильні сторони. Варто також залучати дитину до тих видів діяльності, які допоможуть їй підвищити свою самооцінку та впевненість у своїх силах.

Що робити з токсичними друзями

Якщо у дитини виникли проблеми у дружніх стосунках, то для початку варто дати їй можливість впоратись з ними самостійно, адже колись потрібно вчитись вирішувати конфлікти, вчитися бути асертивним або знаходити компроміси. Але якщо ви відчуваєте, що прийшов час втрутитись, то ось декілька цінних ідей.

  1. Змінити токсичні стосунки

Якщо ваша дитина дуже хоче дружити з другом, токсичність якого періодично проявляється, запропонуйте дитині знайти способи змінити динаміку цих відносин. Наприклад, чи може ваша дитина визначити причини проблем у стосунках? Наприклад, друг робить багато негативних коментарів про зовнішність вашої дитини, тому що ваша дитина не каже чітко й твердо, що такі зауваження їй не подобаються і не є припустимими від друга? Заохочуйте вашу дитину чітко висловлювати свою незгоду і протест, коли друг так чинить. Іноді трохи твердості – це все, що потрібно, аби припинити небажану поведінку.

Часто токсичні люди діють певним чином, тому що отримують ту реакцію, яка їм потрібна. Нехай дитина поміркує разом з вами: що отримує токсичний друг у відповідь на свої випади? Можливо, потрібно бути твердим, а можливо піти, залишивши слова іншого без відповіді – і динаміка зміниться.

Якщо ви відчуваєте, що токсичний друг негативно впливає на поведінку вашої дитини, вам буде потрібно втрутитись. Пам’ятайте, що ваша дитина – хороша, негарними й неприйнятними є її вчинки, про які потрібно говорити і які потрібно виправляти. Так само й її друзі – не поганці, а діти, які чинять погано. Наприклад, ви можете сказати: “Щоразу, як ти проводиш час з Василем, ти повертаєшся додому сердитий і сумний”. Така фраза фокусує увагу на тому, що потрібно змінити у дружбі. Це краще, ніж сказати: “Не смій більше водитися з Василем!”

2. Закінчувати токсичні стосунки

Якщо ваша дитина готова вийти з токсичних стосунків, вона повинна вирішити, як повідомити про це своєму “друговорогу”. Наприклад, можна сказати: “Мені не подобається, що ти пліткуєш про мене в мене за спиною. Якщо ти не припиниш це, ми не зможемо бути друзями далі”. Будьте готові, що просто так “друговорог” вашу дитину не залишить. У цей момент вони можуть організувати булінг і в реальному житті, і онлайн.

Якщо таке трапилось, залучайте школу до вирішення цієї проблеми і поговоріть з вашою дитиною про це. Підтримуйте вашу дитину: вислухайте її розповіді про те, що саме відбувається, допоможіть шукати рішення, підіть разом з дитиною до шкільних працівників, які повинні втрутитись: до класного керівника, директора чи психолога.

Знайти нових друзів

Вашій дитині можуть знадобитися нові друзі. Це може бути нелегким завданням, але такі підказки можуть допомогти:

  1. Запропонуйте дитині скласти список усіх однолітків, з якими можна було б заприятелювати, чи заприятелювати ближче. Наприклад, може, варто звернути увагу на сусіда по парті? Згадати одного чи кількох друзів з іншого кола, куди “друговорог” не вхожий? Подумайте разом з дитиною про те, як саме можна зблизитись з новими друзями: сісти поруч у їдальні, працювати разом над домашнім завданням, або разом займатись спортом. Ви також можете запросити дітей до вас додому, чи організувати поїздку за місто.
  2. Пошукайте нову позашкільну діяльність: поцікавтеся клубами й секціями, які є у вашому місті: театральна студія, спортивна секція, шахова школа. Там ваша дитина зможе знайти друзів зі схожими інтересами.
  3. Вашій дитині стане легше, якщо вона знатиме, що багато друзів дитинства відсіюються і доволі часто дитяча дружба не витримує випробування часом і це цілком нормально.

Чого робити з токсичними друзями не треба

  1. Як правило, краще не з`ясовувати стосунків з іншими дітьми, не телефонувати їхнім батькам, це може погіршити ситуацію для вашої дитини. Але є випадки, коли залучити батьків чи інших дорослих необхідно: наприклад, коли мова йде про наркотики або інші правопорушення.
  2. Намагайтеся не забороняти дружбу і не критикувати друзів ваших дітей. Це може призвести до протилежного ефекту: ваша дитина зблизиться з “друговорогом” ще більше.
  3. Якщо ви непокоїтеся про вплив друзів на вашу дитину, то пам’ятайте, що на довгострокові рішення вашої дитини впливаєте саме ви: вибір професії, моральних орієнтирів та цінностей. А друзі, здебільшого, впливають на короткострокові рішення, наприклад, щодо зовнішнього вигляду чи захоплень.

Найгірший випадок

У найгіршому випадку проблеми з друзями призводять до булінгу. Батькам нелегко помітити, як він починається, але якщо ваша дитина нещодавно порвала токсичні стосунки з “друговорогом” – пильнуйте, бо саме в цей момент той може організувати цькування. Якщо ситуація не змінюється на краще, не дивлячись на ваші спроби врегулювання, не залишайте вашу дитину наодинці з кривдниками: залучайте школу або навіть поліцію.

Джерело: raisingchildren.net.au, www.psychologytoday.com